WordPress – jako system blogowy i strona (CMS)

kurs z WordPress dla początkujących
Czas czytania: 2 minut

Na pewno niejednokrotnie przeglądając internet nieraz znalazłeś się na stronie lub blogu opartym o WordPress! Być może nie byłeś tego świadomy ale taka jest prawda.

Co to jest WordPress?

WordPress jest darmowym systemem do zarządzania treścią (ang. CMS – content management system) stworzonym z myślą o tworzeniu osobistych blogów, jego specyficzna struktura sprawdza się jednak równie doskonale jako podstawa profesjonalnych stron internetowych.

WordPress jest bardzo prostym w obsłudze, intuicyjnym systemem CMS dzięki czemu aktualnie jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Z roku na rok ilość postawionych na nim stron systematycznie się zwiększa.

Co charakteryzuje WordPress

Poziom wejścia do WordPress jest stosunkowo niski. Oznacza to, że nie trzeba specjalnie znać się na informatyce by zacząć w nim pracować.

Do WordPressa zostało stworzonych wiele darmowych dodatków z pomocą których bardzo łatwo i szybko można postawić nową stronę. Użytkownicy mają też dostęp do darmowych motywów (szablonów), które z pewnością pozwolą nawet nie informatycznej osobie spersonalizować witrynę.

Należy pamiętać, że spośród CMS WordPress jest jednym z najlepiej opracowanych i opisanych na różnych forach internetowych. Zawdzięcza to właśnie to licznej społeczności, która na bieżąco tworzy  nowe rozszerzenia i szaty graficzne.

Zalety WordPress

Wśród zalet warto wspomnieć również:

 • jest darmowy
 • łatwy dostęp do darmowych dodatków
 • posiada ciekawe motywy graficzne
 • jest systemem otwartym – łatwym do rozbudowy
 • w miarę dobre opracowanie i wiele informacji w internecie

Wady WordPress

Oczywiście posiada także wady:

 • wymaga jak większość CMS obsługi na serwerze aktualnej wersji PHP oraz baz danych
 • jest systemem otwartym – łatwym do rozbudowy
 • jako popularny skrypt narażony jest na ataki z sieci
 • większość szablonów posiada tylko jeden panel boczny

Jak zapewne już zauważyliście zarówno w wadach jak i zaletach umieściłam informacje o tym, że WordPress jest otwartym systemem CMS. Oznacza to, że jego kod jest jawny i każdy może wprowadzić w nim zmiany.

W związku z tym, że każda instalacja ma analogiczną praktycznie identyczną strukturę system ten jest bardzo podatny na ataki z zewnątrz.

Wymagania Serwera / Hostingu

W zależności od zainstalowanej wersji WordPress (najlepiej zawsze aktualnej) wymagania ulegają drobnym zmianom – związane jest to z ciągłym rozwojem platformy. Warto więc przy wyborze hostingu zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę ale również jakość i parametry.

WordPress:

 • PHP w wersji 5.6 lub wyższej
 • MySQL w wersji 5.5 lub wyższy

Kiedy mamy już wybrany hosting warto zaopatrzyć się również w domenę, czyli adres internetowy naszej strony. Do wyboru mamy darmową domenę oferowaną przez firmę hostingową lub płatną (odnawianą np. co rok). Wybór domeny jest bardzo istotny i dobrze go przemyśleć.

WordPress – jako system blogowy i strona (CMS)
Przewiń na górę
%d bloggers like this: