Jak stworzyć własne menu w WordPress

budowa własnego menu w WordPress

WordPress zarówno świeżo po instalacji jak i  po włączeniu nowej skórki posiada aktywne domyśle menu składające się z Home (Strona główna – z wpisami) oraz z innych istniejących w CMS stron (np. O mnie).

Na początek, nawigacja tego typu może całkiem nieźle się sprawdzać (w przypadku bardzo prostego bloga) jednak w miarę personalizacji i rozbudowy witryny trzeba pomyśleć o wprowadzeniu pewnych zmian w jego strukturze – tak aby menu było dla nas użyteczne.

Poniżej pokazałam przykładowe proste menu składające się z wybranych kategorii wpisów.

przykładowy pasek, belka menu
przykładowy pasek, belka menu

Od czego zacząć tworzenie własnego menu

Na początek trzeba już posiadać interesujące nas strony, kategorie lub przykładowe wpisy – czyli wszystko co aktualnie chcemy by znalazło się w pasku nawigacyjnym. Następnie w panelu administracyjnym odnajdujemy w lewej kolumnie zakładkę Wygląd a w niej opcję Menu.

przykładowy pasek, belka menu
przykładowy pasek, belka menu

W nowo otwartym oknie dostępnych jest kilka opcji np. możemy utworzyć nowe menu jak również edytować już istniejące (jeśli wcześniej zostało przez kogoś zbudowane). Nie znajdziecie tu domyślnego menu ono tworzone jest dynamicznie poprzez ustawiana w szablonie WordPress.

panel do budowy menu
panel do budowy menu

Budowa nowego menu

Nowe menu tworzy się za pomocą opcji „Utwórz nowe” (zaznaczone na czarno na obrazku). I od tego trzeba zacząć praktycznie zawsze jeśli pracujemy na nowej instalacji CMS WordPress lub jeśli chcemy dodać kolejne menu. W odpowiednie pole podajemy unikalną nazwę (identyfikator menu) i zapisujemy (przyciskiem zapisz).

W zaznaczonym na niebiesko kwadracie mieszczą się wszystkie strony, kategorie, odnośniki i np. w moim przypadku newslettery – to jakie będą tam dostępne opcje w dużej mierze zależy od szablonu jaki używamy oraz od zainstalowanych dodatków. Wszystkie te elementy spięte są w rozwijanym menu (harmonijkowym jak np. FAQ). Interesujące nas elementy wybieramy poprzez zaznaczenie w polu wyboru, a następnie wybranie opcji dodaj do menu. Postępujemy analogicznie w każdej z zakładek – wybierając tylko te elementy, które nas interesują.

dodaj do menu
dodaj do menu

W ten sposób możemy zbudować kilka różnych spersonalizowanych paneli nawigacyjnych. Mogą się one z składać np. z samych kategorii lub wymieszanych typów elementów.

Kolejność elementów na utworzonej liście zmieniamy na zasadzie przeciągania i upuszczania (ang. drag and drop) tworząc w ten sposób odpowiednią hierarchię.

przeciągnij i puść
przeciągnij i puść
Etykieta pojedynczego elementu w menu
Etykieta pojedynczego elementu w menu

Po dodaniu do menu elementu można zmienić kilka jego ustawień takich jak Etykieta nawigacji – czyli nazwa pod, którą będzie wyświetlał się link (nie wpłynie to na nazwę strony, wpisu lub kategorii w jej treści – zmieni się tylko opis na belce).

Na koniec tworzenia zapisujemy menu. Jeżeli chcemy usunąć dany element trzeba klikać w niego i z rozwiniętych opcji wybrać usuń. Nie można przenieść do boku by wyrzucić z menu.

wybór pozycji menu

By menu było widoczne np. u góry strony na belce menu, trzeba wejść w zakładkę „Zarządzaj rozmieszczeniem” i za pomocą dostępnych tam opcji ustawić na odpowiedniej pozycji.

WordPress daje nam możliwość posiadania kilku menu.

Edycja istniejącego menu

edycja menu
edycja menu

W celu wyboru menu do edycji rozwijamy listę znajdującą się w polu: „Wybierz menu do edycji:”. Jeżeli menu, które chcemy zmienić jest aktualnie otwarte nie musimy z tego pola korzystać.

sprawdzanie dostępnych menu w witrynie
sprawdzanie dostępnych menu w witrynie

Po rozwinięciu tego pola pokaże się nam lista dostępnym menu.

W kolejnych krokach postępujemy podobnie jak przy tworzeniu nowego menu. Dodajemy lub usuwamy zbędne elementy. Po wprowadzeniu zmian zapisujemy wszystko.

Dodawanie menu w panelu bocznym

Kiedy mamy już gotowe menu możemy je również umieścić w panelu bocznym jako „Widget”. W tym celu wchodzimy w Wygląd -> Widgety

Następnie odnajdujemy na liście dostępnych opcji „Własne menu” i przeciągamy do odpowiedniego panelu bocznego.

Dodawanie menu do panelu bocznego

Teraz musimy jedynie wybrać, które menu nas interesuje.

Do tego celu można również zainstalować odpowiednią wtyczkę, dzięki czemu będziecie mieli możliwość łatwej konfiguracji wyglądu menu.

Dodatkowe ustawienia menu (np. klasy).

Jak stworzyć własne menu w WordPress
Przewiń na górę
%d bloggers like this: