Jak wyłączyć uszkodzoną wtyczkę w WordPress? Bez dostępu do panelu!

Jak wyłączyć uszkodzoną wtyczkę w WordPress? Bez dostępu do panelu!

Czasami zdarza się, że zainstalowana przez nas wtyczka powoduje problemy. Cała strona robi się biała albo pojawia się informacja o błędzie. Bardzo często w takiej sytuacji zostajemy też odcięci od możliwości wyłączenia plugina z pomocą panelu administracyjnego.

To dość nie komfortowa sytuacja, ale przynajmniej raz o ile nie więcej przytrafia się użytkownikowi WordPress. Co więc w takiej sytuacji należy zrobić.

Po pierwsze nie wpadać w panikę!

Jak wyłączyć wtyczkę z pomocą serwera FTP?

W takiej sytuacji użyteczny okaże się dostęp do serwera FTP.

Jak wyłączyć wtyczkę z pomocą FTP?
  1. Logujemy się więc na serwer z pomocą programu obsługującego klienta FTP (np. FileZilla, Total Commander). Tych programów jest całkiem sporo – nazwy podałam tylko przykładowe.
  2. Następnie odnajdujemy na hostingu miejsce w którym zainstalowany został WordPress. Wchodzimy do katalogu /wp-content/ a następnie odnajdujemy w nim /plugins/.
  3. W większości wypadków wystarczy usunąć z folderu /plugins/ katalog z powodującą problemy wtyczką – z reguły jest to ostatnio zainstalowana lub aktualizowana. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, która wtyczka powoduje problemy możemy:
    • pobrać wtyczki na lokalny komputer (tak by posiadać ich zapasowe wersje) – z serwera zaś usunąć je wszystkie
    • zmienić nazwę katalogu z wtyczkami np.  plugins na plugins-old – potem tworzymy nowy katalog plugins
  4. Po usunięciu wszystkich wtyczek z serwera strona na pewno zacznie działać, ale będzie bez rozszerzeń. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na ich wszystkie usunięcie – teraz będziemy musieli je wgrywać po kolei. Na szczęście tylko w sporadycznych przypadkach trzeba będzie po raz kolejny konfigurować wtyczki i będą się one automatycznie włączać.

Po wgraniu wtyczki sprawdzamy czy strona nadal działa.

W podobny sposób możemy poradzić sobie z uszkodzonym motywem.

Jak wyłączyć wtyczki poprzez bazę danych?

Inną metodą ratowania naszej strony lub bloga opartego o WordPress jest wyłączenie wszystkich wtyczek w bazie danych.

Dla większości jest to bardziej hardcorowa wersja – wymaga bowiem przynajmniej podstawowej obsługi baz danych.

  1. Na początek musimy się zalogować do naszej bazy danych. (dane do bazy znaleźć można w pliku konfiguracyjnym wp-config.php na serwerze FTP)
  2. O ile nie znamy jej lokalizacji będziemy musieli zalogować się do panelu naszego hostingu. A w nim następnie odszukać phpMyAdmin.
    • W większości przypadków hasło do bazy nie jest jawne –  a jego zmiana wywoła błąd połączenia z bazą danych u wszystkich stron z niej korzystających.
  3. Dlatego ta metoda jest raczej przeznaczona dla osób, które mogą w swoim panelu automatycznie zalogować się do phpMyAdmin lub mają zapisane dane swojej bazy.
  4. Po wejściu w bazę szukamy w niej tabeli o nazwie wp_options wchodzimy do niej i edytujemy wiersz (rekord) active_plugins
  5. Zmieniamy wartość option_value na a:0:{} i zapisujemy
  6. Spowoduje to wyłączenie wszystkich wtyczek.