Słowniczek przydatnych terminów w WordPress, ale nie tylko cz. 1

Czas czytania: 4 minut

Podczas pracy z stronami internetowymi dosyć często trafiamy na nie do końca zrozumiałe określenia. W tym wpisie postaram się wam część z nich przybliżyć.

Accordion (Akordeon)
accordion
Bootstrap akordeon

Akordeon to element strony, dzięki któremu możemy w prosty sposób uporządkować treść na stronie internetowej. Jak sama nazwa wskazuje przypomina on instrument muzyczny akoredon – czyli zwija się i rozwija. Element ten spotykany jest często na stronie zawierającej FAQ.

Baner

Banner na stronie internetowej stanowi graficzną formę przekazania treści informacyjnych lub reklamowych, często będąca odnośnikiem do strony promowanego produktu.

Breadcrumbs (okruszki)

 

źródło: www.w3schools.com
źródło: www.w3schools.com

Breadcrumbs to forma nawigacji spotykana w witrynach internetowych, dzięki której użytkownik ma możliwość śledzenia swojej aktualnej lokalizacji w obrębie całej strony.

 

Color skins (ustawienia kolorystyczne)

Opcja stanowi część opcjonalnej personalizacji wybranego szablonu WordPress. Z jej pomocą możemy zmienić kilka kolorów na stronie np. kolor tła, tekstu w nagłówku.

Możliwości jakie daje ta opcja uzależnione są od używanego motywu.

Custom CSS (Własny kod CSS)

Opcja ta jest dostępna przy personalizacji motywu WordPress. Z jej pomocą można zmodyfikować elementy CSS szablonu bez konieczności modyfikowania plików. W dalszym ciągu możemy więc bez obaw aktualizować skórkę bez obawy że zmiany w CSS znikną.

Czcionka czy Font
  • krój – jest to zaprojektowany, jednolity wygląd liter i znaków (np. Lato, Arial),
  • czcionka – to metalowy prostopadłościan używany w drukarstwie – potocznie nazwa stosowana jest zamiennie z określeniem font, błąd ten jest wynikiem nie do końca poprawnego tłumaczenia z języka angielskiego
  • font – jest to oprogramowanie dzięki, któremu możemy wykorzystać krój na ekranach urządzeń.

Niektóre szablony WordPress posiadają możliwość ustawienia innego kroju fontu niż ten domyślny. Czasami w takich szablonach mamy możliwość wybrać font z rozwijanej listy.

Favicon

Favicon jest małą ikonką wyświetlaną w pasku adresu oraz na belce przeglądarki internetowej. Posiadanie tej ikonki jest o tyle istotne iż wyróżnia z tłumu otwartych przez użytkownika zakładek stron internetowych

przykładowy favicon
przykładowy favicon

Jak dodać Favicon do strony

Footer (stopka)

Footer jest to dolna część witryny internetowej. Stanowi ona często niezmienną część strony, pojawiającą się na każdej podstronie. W zależności od typu stronki zawiera ona np. dane kontaktowe, użyteczne linki, „copyright © nazwa firmy” .

W WordPress w szablonie istnieje osobny plik footer.php zawierający kod stopki.

Google Analytics

Google Analytics jest najpopularniejszą platformą służącą do analizy ruchu na stronie internetowej.

W niektórych szablonach mamy możliwość wprowadzić śledzenia „UA-” bezpośrednio w ustawienia szablonu.

Header / Fixed header (nagłówek)

Header to z angielskiego nagłówek. W przypadku WordPress w obszarem tym przeważnie znajduje się menu nawigacyjne górne.
Mamy do czynienia z Fixed header w przypadku gdy menu podąża za nami podczas scrollowania strony w dół i górę. Efekt ten nazywany bywa też „sticky menu” ponieważ pasek menu zdaje się być przyklejony w konkretnym miejscu.

 

Layout

Layout to element konstrukcji graficznej, w którym ustala się rozmieszczenie elementów (np. kolumn, treści) oraz wygląd (kolorystykę, krój fontu) na stronie. Na początku pracy może być on wykony w postaci pliku graficznego, który zostaje później przerobiony na inną technologię (np. HTML, CSS, PHP).

Lightbox

Jest to sposób prezentacji zdjęć na stronie internetowej. Po kliknięciu w zdjęcie lub link podlinkowany obraz zamiast otworzyć się w nowym oknie pokaże się jako wyskakujące okienko przykrywające wszystko pod nim.

Popup

Popup to wyskakujące okienko (niekiedy przykrywające pozostałe treści strony) wykorzystywane np. w celach informacyjnych lub reklamowych nie musi on się pojawić na stronie od razu po załadowaniu. Na stronach internetowych Popup wykorzystywany jest również do zaproponowania zapisu do newslettera.

Macie jeszcze jakieś propozycje? Zostawcie je w komentarzu!

źródła:
https://slownik.intensys.pl/definicja/lightbox/
http://www.fontguide.pl/font-czy-czcionka-znasz-roznice/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Layout_(Web)
https://olagosciniak.pl/slowniczek-wordpress-10-terminow/
https://www.semtec.pl/slownik-seo/breadcrumbs/