Instalacja WordPress krok po kroku dla początkujących

kurs z WordPress dla początkujących

Dzisiaj postaram się wam pokazać w jak naj prostszy sposób zainstalować CMS WordPress na serwerze FTP / WWW. Czyli w praktyce jak samodzielnie zacząć tworzyć swoją stronę internetową lub bloga na najpopularniejszym systemie CMS na świecie.

Na potrzeby tego tutoriala przygotowałam film oraz opis instalacji. Pokażę wam tutaj jak wykonać instalację ręczną czyli bez pomocy instalatora umieszczonego na hostingu. Instalowanie WordPressa z pomocą opcji np. w panelu administracyjnym przez wielu nie jest zalecane bo tworzy zdalny dostęp do naszego CMS.

Co będzie nam potrzebne do zainstalowania WordPress?

Przed instalacją WordPress warto jest się upewnić czy mamy wszystkie potrzebne nam do tego elementy i narzędzia. Sam pakiet instalacyjny pobrany ze strony wordpress.org bowiem nam nie wystarczy by móc przystąpić do pracy.

Domena

Domena: to w praktyce adres naszej strony internetowej (więcej na jej temat napisałam na moim drugim blogu). Przed instalacją domena powinna być powiązana z serwerem. Konkretnie powinna wskazywać na określaną przestrzeń na nim (np. katalog)

Hosting / Serwer 

Aby móc zainstalować WordPress musisz posiadać serwer – czyli miejsce w którym umieścisz wszystkie pliki swojej przyszłej strony. Obecnie na rynku jest dużo firm, u których można nabyć (np. na rok czasu) serwer. Hosting będzie miejscem gdzie będziemy przechowywać pliki naszego CMS dlatego warto by był on wydajny i posiadał odpowiednie parametry. Oczywiście obowiązkowo wybrany przez nas serwer musi posiadać obsługą baz SQL (niby standard, ale nigdy nie wiadomo) oraz jego aktualną wersje PHP.

Warto też sprawdzić czy jest na nim możliwość obsługi SSL. Z jego pomocą możecie potwierdzić swoją tożsamość. Część płatnych serwerów wykorzystuje darmowe 3 miesięczne odnawialne certyfikaty. Więc nie zawsze musimy za nie płacić.

Edytor kodu

Edytory kodu / tekstu to specjalnie aplikacje z pomocą, których można edytować zawartość plików. Część z nich potrafi nam również podpowiadać składnię kodu (na dobry początek). Stosuje się je kiedy chcemy stworzyć własny plik (HTML, CSS, JS, PHP i wiele innych) lub coś poprawić w już istniejącym. Do najprostszych w obsłudze zalicza się Notepad++.

Klient FTP

Klient FTP: jest nam potrzebny by móc połączyć się z naszym serwerem. FTP (z ang. file transfer protocol) jest to w dużym uproszeniu protokół komunikacyjny umożliwiający wymianę plików między naszym komputerem a serwerem / hostingiem. Jednym z popularniejszych programów do tego celu jest Filezilla.

Jak zainstalować WordPress?!

Poniżej znajdziesz instrukcję instalacji CMS na swoim serwerze:

Film z instrukcją instalacji

Opis instalacji – krok po kroku!

1. Pobierz pakiet instalacyjny (archiwum) z plikami instalacyjnymi. Najlepiej ze strony http://wordpress.org/download/ masz tutaj do wyboru kilka edycji WordPress – pobieramy jednak tylko najnowszą wersję (zawiera ona bowiem aktualne zmiany i poprawki względem wcześniejszych wersji).

aktualna wersja na dzień 12.03.2018
aktualna wersja na dzień 12.03.2018

2. Pobraną paczkę rozpakowujemy na naszym komputerze i wgrywamy na swój serwer WWW (np. za pośrednictwem danych do FTP).

3. Jeśli jeszcze nie utworzyłeś bazy danych to teraz jest odpowiedni moment – możesz tego dokonać w panelu administracyjnym swojego hostingu (w zależności od firmy nim zarządzającej może się inaczej nazywać). Pamiętaj aby zapisać dane dostępu do nowej bazy – będą nam one potrzebne do skonfigurowania nowej instalacji.

4. W przeglądarce internetowej przejdź do katalogu zawierającego wysłane pliki (jeśli umieściłeś pliki w głównym katalogu to adres powinien być: www.twoja-domena.pl). Warto przy tym zwrócić uwagę, że adres pod jakim dokonamy instalacji jest dość istotny – WordPress zapisze go podczas instalacji jako stronę główną serwisu. Więc jeśli  chcesz by twoja strona była w subdomenie nie wchodź na nią jak by była zwykłym katalogiem. Nie oznacza to jednak, że będziemy już skazani na ten adres, ale po co dokładać sobie dodatkowej pracy.

5. Następnie postępuj z wyświetlanymi instrukcjami (np. uzupełnij dane do bazy danych). Pamiętaj by twój główny użytkownik (administrator), nie nazywał się “admin”. Ten częsty błąd może być przyczyną późniejszych problemów.

http://www.aurainweb.pl/2013/07/jak-przeniesc-wordpress-na-inny-serwer/

Aby dodać polskie tłumaczenie do istniejącej instalacji WordPress (starsza wersja):

1. Po przejściu pod podany powyżej (w sekcji Pobieranie) adres wybierz swoją wersję WordPressa, a następnie przejdź do katalogu „messages”.

2. Pobierz tłumaczenie (pliki pl_PL.mo oraz continents-cities-pl_PL.mo).

3. Skopiuj je do katalogu wp-content/languages.

4. Edytuj plik wp-config.php znajdujący się w głównym katalogu z plikami WordPressa i odnajdź w nim linijkę define (‘WPLANG’, ”);,
a następnie zamień ją na define (‘WPLANG’, ‘pl_PL’);.
Jeżeli taka linijka nie istnieje w Twoim pliku wp-config.php, po prostu ją utwórz (np. po $table_prefix = ‘wp_’;).

Jeżeli nie chcesz instalować WordPress na swoim serwerze, możesz też skorzystać z darmowego hostingu oferowanego przez serwis WordPress.com, jednak wiąże się to zarówno z pewnymi zaletami, jak i wadami.

Instalacja WordPress krok po kroku dla początkujących
Przewiń na górę
%d bloggers like this: