Statyczna strona główna WordPress

kurs z WordPress dla początkujących

Obecnie WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS (do zarządzania treścią) dostępnych na rynku.
Powodów, dla których właśnie on odniósł sukces jest całkiem sporo.

Zaliczyć do nich można chociaż by możliwość przełączenia domyślnego bloga i możliwość dodawania zwykłych (statycznych) stron.

Jak ustawić statyczną stronę główną?

W WordPress opcja blog może być wykorzystywany na różne sposoby i pełnić funkcje takie jak np. katalog produktów czy aktualności. Pomimo swojej prostoty WordPress może sprawiać problemy początkującym użytkownikom. Jednym z takich problemów może być zmiana domyślnej strony głównej na stronę statyczną

Opcja umożliwiająca nam dokonanie takiej zmiany znajduje się w panelu administracyjnym w lewej kolumnie:

Ustawienia -> USTAWIENIA CZYTANIA (Reading Settings).

W nowszej wersji WordPress Ustawienia -> CZYTANIE.

Konfiguracja

Załączone zdjęcia pochodzą z ze starszej wersji WordPress opisy mogą więc nieco różnić

strona z ustawieniami czytania
strona z ustawieniami czytania

W celu zmienienia strony głównej z bloga (najnowsze posty ) zaznaczmy statyczną stronę i wybieramy poniżej odpowiednie podstrony. Oczywiście przed wybraniem konkretnej podstrony musi ona wcześniej istnieć:

Potrzebujemy więc dwie strony (lub jednej w przypadku jeśli rezygnujemy ze strony typowo blogowej), możemy je nazwać np.

  • blog
  • lub takiej nazwie, jaką chcemy zobaczyć.

Strona na której wyświetlimy blog może być pusta, po zmianie ustawień cała jej zawartość zostanie zastąpiona przez wpisy. Nowa strona główna powinna zawierać jakąś treść.

Teraz w ustawieniach, zmieniamy sposób wyświetlania strony głównej. Wybierając na stronę główną podstronę, która od tej pory będzie pełnić tę funkcje, zaś jako stronę z wpisami podstronę, którą w tym celu przygotowaliśmy.

Na koniec wszystko zapisujemy.

ustawienia czytania
ustawienia czytania w WordPress. Wybór czy strona główna będzie blogiem czy statyczną stroną

Kolejnym krokiem, w zależności od motywu/szablonu, z jakiego korzystasz, jest albo dodanie ręcznie pozycji Blog do paska nawigacyjnego, bądź po prostu wyświetli się ona automatycznie.

Wprowadzone zmiany można cofnąć.

Inne dodatkowe ustawienia

Na tej samej podstronie możemy także zwiększyć lub zmniejszyć ilość wyświetlanych wpisów. Domyślnie jest ich 10. Ilość tą można jednak zmienić.  W zależności od szablonu lepiej wygląda kiedy jest ich mniej lub więcej (Strony blogu wyświetlają maksymalnie).

Kolejną opcją są kanały nowości wyświetlają ostatnie. Opcja ta służy do ustawienia ilości wpisów, jakie mają zostać wyświetlone w kanale RSS i Atom naszej strony. Z kolei opcja W kanałach nowości wyświetlaj służy do określenia czy w kanałach tych mają umieszczane treści całych wpisy czy może tylko ich wypisy.

Ostatnią opcją dostępną na tej stronie jest Widoczność dla wyszukiwarek. Z pomocą tej opcji można poinformować roboty wyszukiwarki, że nie chcemy by indeksowały one naszą witrynę (Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny).

Uwaga!
Warto jest na początku zmienić linki stałe na “Custom Structure”  “/%postname%/”.

Instrukcję znajdziecie: Zmiana stałych adresów

Statyczna strona główna WordPress
Przewiń na górę
%d bloggers like this: