kurs z WordPress dla początkujących

Tworzenie łatwych w edycji stron na WordPress

Prowadzisz stronę opartą o WordPress, pewnie więc nieraz zastanawiałeś się jak wprowadzić w niej rożne zmiany bez konieczności wykonywania zmian w kodzie.

W większości darmowe motywy (skórki, szablony) nie dają użytkownikom takiego samego pola do popisu co płatne motywy. Dobrym przykładam są tu dodatkowe pola czy możliwość personalizacji dowolnej podstrony.

Własny motyw tylko po co?

Oczywiści można samodzielnie stworzyć motyw, spełniający nasze potrzeby ale nie każdy jest w stanie dotrzeć do odpowiednich informacji (wyszukać odpowiednie opcje). Przebrnięcie przez kodeks WordPress to niekiedy orka na ugorze szczególnie jeśli jest się początkującym.

Na szczęście istnieje cała masa dodatków do WordPress dzięki, którym możemy „łatwo” edytować witrynę.

Edytory wizualne

Pierwszy raz o edytorach wizualnych przeczytałam kilka lat temu. Prawie od razu musiałam je wypróbować. W ostatecznym rozrachunku jak do tej pory zbudowałam kilka ciekawych stron – w tym kilka Landing page korzystających z tej metody.

Praktycznie nasza rola przy tych projektach ograniczała się do wyboru odpowiedniego typu wbudowanego elementu w edytor. Jak nietrudno się domyśleć bezpłatne wersje są pozbawione wielu opcji. I przyznam, że są mało użyteczne. Co innego te płatne!

Istnieje wiele rodzajów edytorów. Na pewno na uwagę jednak zasługują:

Edytory dostępne są zarówno w wersji darmowej (okrojonej, demo) jak i płatnej.

Wbudowane dodatkowe pola (Custom Fields)

Osoby, które zdecydowały się zbudować własny szablon mogą skorzystać także z innych opcji takich jak Custom Fields. Pola te dostępne są w edycji wpisu lub strony. W celu skorzystania z nich wchodzimy w edycję wpisu następnie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy wcześniej rozwijamy panel opcje ekranu (górny prawy narożnik). Zaznaczamy tam opcję własne pola.

dodatkowe pola wbudowane w WordPress
dodatkowe pola wbudowane w WordPress

Metoda ta nie jest zalecana jeśli nie korzystasz z własnego szablonu lub z szablonu dziecka (wordpress child theme), po aktualizacji motywu wszystkie zmiany znikają.

Opis działania dodatkowych pól znajdziecie na stronie WordPress.org

ACF – Advanced Custom Fields – własne pola w WordPress

Kolejną opcją jest skorzystanie z wtyczki ACF. Poniżej znajdziecie linka do instrukcji jak z nich kożystać:

Advanced Custom Fields – własne pola w WordPress