Jakiego typu witryny można zbudować z WordPress?

kurs z WordPress dla początkujących

Na chwilę obecną WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią na świecie. Sytuacja ta trwa już od dobrych kilku lat i jak na razie nie pojawiła się godna konkurencja.

Dlaczego WordPress jest aż tak popularny?

WordPress zawdzięcza swój sukces między innymi:

  • dużej liczbie szablonów
  • wtyczką rozszerzającym jego podstawowe możliwości,

Ich liczba wzrasta z roku na rok. W efekcie czego możliwości CMS WordPress zaczynają się zwiększać a co za tym idzie możemy budować coraz to bardziej zróżnicowane witryny internetowe!

Jakie typy witryn możemy zbudować na WordPress

Obecnie z pomocą WordPress można stawiać wiele rodzajów witryn. Część z nich postaram się wam poniżej omówić.

Blog / Strona

WordPress większości ludzi kojarzy się głównie jako platforma blogowa, z pomocą której można również zbudować stronę internetową. I tak jest faktycznie! WordPress został zbudowany z myślą o pisaniu blogów oraz stron www. Dlatego też jest to tryb domyślny! Chociaż w podstawowej formie bardzo skromy!

Budowa strony i bloga specjalnie nie wymaga też od użytkownika dużej pracy. W wielu przypadkach wystarczy dobra konfiguracja dodanie kilku wtyczek (np. do SEO, formularza kontaktowego) i gotowe.

Forum

Dzięki odpowiednim rozszerzeniom bez większego problemu, możemy zamienić naszego WordPressa w forum tematyczne. Do wyboru mamy zarówno kilka wtyczek jak i wiele rozbudowanych szablonów. Dużym plusem dla wielu jest z pewnością fakt, że forum może być ściśle połączone z ich blogiem lub stroną.

Nie potrzebujemy stawiać drugiej instalacji. Wszystko może być jedną całością.

Jedną z popularniejszych wtyczek do budowy forum jest bbpress.

https://ps.w.org/bbpress/assets/screenshot-7.png?rev=872931

Sklep internetowy

Najpopularniejszym rozszerzeniem dzięki, któremu zbudujesz sklep internetowy jest WooCommerce zapewne ta nazwa obiła się o uszy nie jednej osobie. Nazwa ta w wielu miejscach funkcjonuje obecnie samodzielnie. Powoduje to, że wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy iż ten popularny typ sklepu internetowego opiera się o WordPress.

A jest to tylko jedne z wielu rozwiązań jakie można dodać do WordPress.

wordpress.org
źródło: wordpress.org

Katalog

W zależności kogo spytasz słowo katalog skojarzyć się może z różnymi rzeczami. Mnie osobiście kojarzy się z:

  • listą produktów w sklepie (coś w rodzaju gazetki online)
  • bazą zawierającą linki do różnych stron internetowych (nowoczesne książki telefoniczne).

Na zasadzie katalogu działają również portale ogłoszeniowe i tysiące innych stron. Opcja taka może być wiec bardzo użyteczna.

Katalog produktów możecie postawić np. z wtyczką Ultimate Product Catalogue

Platforma kursów

WordPress może pełnić również rolę platformy edukacyjnej. Dzięki odpowiednim wtyczką nie tylko możliwie jest prezentowanie różnych rozwiązań, ale również późniejsza weryfikacja umiejętności z pomocą różnych testów.

WordPress posiada również opcję udostępniania treści tylko wybranej grupie odbiorców. W praktyce oznacza to, że aby zobaczyć konkretną treść muszą się oni zarejestrować / zalogować. Dodatkowo użytkownicy mogą mieć różne uprawnienia więc możemy dokonać podziału na treści np. dla nauczycieli jak i studentów.

Galeria zdjęć

Istnieje wiele ciekawych wtyczek umożliwiających stworzenie ciekawych galerii na WordPressie. Osobiście najczęściej zdarzyło mnie się korzystać Nextgen Gallery. Odpowiednio dobrana galeria może pełnić nie tylko rolę dodatku do jakiegoś serwisu, ale sama w sobie być stroną.

wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/
źródło: wordpress.org/plugins/nextgen-gallery

Kalendarz

WordPress może pełnić także funkcję planera, terminarza. Możliwość tego typu ustawienia może dla wielu okazać się bardzo przydatna. W takim kalendarzu możemy umieszczać informacje o tym kiedy odbędzie się dane wydarzenie, koncert, produkt będzie dostępny w sklepie czy kiedy można spodziewać się nowego artykułu. Jak widać jest wiele możliwości a to tylko przykłady.

Jakiego typu witryny można zbudować z WordPress?
Przewiń na górę
%d bloggers like this: