Gdzie i jak dodawać podstrony z wpisami – WordPress

W WordPress istnieje kilka typów podstron, na których mogą znajdować się wpisy.

Gdzie w WordPress wyświetlają się wpisy

Pierwszym i najbardziej oczywistym miejscem jest strona „blogowa” zawierająca wszystkie wpisy ułożone według dat. Strona ta domyślnie ustawiona jest jako strona główna, jednak bardzo często w praktyce zastępuje się ją stroną statyczną. Nie jest to jednak jedyna tego typu strona. Wpisy znaleźć można także na podstronach kategorii, tagów czy archiwum miesięcznego.

Najpopularniejszą metodą prezentowania ich jest jednak umieszczanie w kategoriach. Kategorie są bowiem stosowane jako główna metoda segregacji treści na blogu. Czasami dzięki ich zastosowaniu można też podzielić blog na kilka części jak np. katalog produktów, aktualności, komunikaty.

Co prawda po utworzeniu odpowiedniej kategorii wpisy będą się na niej po dodaniu wyświetlały – jednak nie oznacza to że będzie do niej łatwo trafić. Wiem dziwnie to zabrzmiało, jednak nie wszystkim chce się w dzisiejszych czasach szukać kategorii danego wpisu. Poza tym wchodząc w jeden wpis nie są świadomi jakie jeszcze inne kategorie lub typy wpisów mogą znaleźć na konkretnej stronie.

Dodawanie kategorii do menu

We wcześniejszym wpisie opisałam już jak stworzyć własne menu. Nie będę pisać o tym drugi raz podlinkuję wam jednak ten wpis żebyście mogli się z niem zapoznać.

To gdzie kategoria będzie się wyświetlać zależy od lokalizacji naszego menu.

Przykładowa lista kategorii
tworzenie menu w wordpress lista dostępnych elementów – lista istniejących w systemie kategorii

Dodawanie kategorii do widżetu

Tradycyjny edytor

Jak zapewne każdy wie widżety wyświetlają się najczęściej w kolumnie bocznej lub w stopce strony. Jak zapewne już wiecie jako widżet można również wyświetlić menu – dzięki czemu uzyskujemy własną kolejność kategorii albo użyć do tego domyślnego widżetu – „Kategorie”.

Dodawanie kategorii do widgetu WordPress
Dodawanie kategorii do widgetu

W obu przypadkach po wejściu w opcje widżetów musimy interesujący nas element przeciągnąć w odpowiednie pole. Warto pamiętać o odpowiedniej konfiguracji czyli nadaniu polu nazwy i zapisaniu zmian. W przypadku jeśli zdecydujemy się na menu trzeba też odpowiednie wybrać.

Dodawanie w Gutenbergu

Od wersji WordPress 5.0 domyślnym edytorem jest Gutenberg. Z jego pomocą nie dodajemy jednak tylko treści na stronie w artykułach / wpisach czy na stronach, ale także w widżetach.

W praktyce dodawanie nowych elementów polega na wybraniu odpowiedniego Sidebara a następnie kliknięciu w przycisk „+” (plus). Potem szukamy „kategorie”.

widżety w nowej wersji Gutenberg

Jak przełączyć Gutenberga na klasyczny edytor?

Przyda nam się do tego wtyczka -> Classic Widgets

Jedyne co musimy zrobić to ją zainstalować i aktywować. Widżety wtedy automatycznie przełączą się na „starszą wersję”.

Warto przeczytać: