Dodawanie czyli instalacja nowych wtyczek (z ang. plugins) w systemie CMS WordPress jest bardzo łatwym i szybkim procesem. Nie wymagającym od nas specjalnie dużej ilości pracy (z późniejszą konfiguracją już różnie bywa).
Od czego zacząć instalację wtyczki?
Na początek trzeba mieć oczywiście stronę / blog / sklep oparty o WordPress oraz wtyczkę, którą chce się zainstalować.
W WordPress możemy dodawać wtyczki na kilka różnych sposobów. To jednak na, którą metodę się decydujemy w dużym stopniu zależy skąd mamy konkretną wtyczkę. Jeżeli bowiem pobieramy ją z oficjalnej strony WordPress możemy ją instalować z:
- poziomu panelu administracyjnego bezpośrednio z repozytorium / katalogu wtyczek
- wgrywając na serwer FTP po wcześniejszym jej pobraniu na komputer (metoda ręczna)
- wgrać możemy z pomocą programu do FTP
- lub CMS (Wyślij na serwer -> w zakładce Wtyczki)
Jeśli chcemy zainstalować wtyczkę zakupioną z innego źródła możemy ją jedynie ręcznie wgrać na serwer
Nieco dokładniej opisałam ten proces poniżej.
Instalacja z katalogu wtyczek
W celu dodania nowego rozszerzenia musimy być zalogowanie do panelu administracyjnego. Następnie w lewej kolumnie odnajdujemy Wtyczki -> Dodaj nową
W nowo otwartym oknie pokaże nam się repozytorium wtyczek WordPressa (katalog wtyczek). Zaraz po otwarciu w pierwszym oknie zobaczymy rekomendowane pluginy. Są to popularne wtyczki ułatwiające wielu użytkownikom pracę.
Jeśli na tej liście nie znajduje się interesującej nas wtyczka to musimy skorzystać z wyszukiwarki. Mieści się ona nad polem z dodatkami po prawej stronie. Instalacja wtyczek z katalogu jest dość prosta. Wystarczy po jej wyszukaniu kliknąć Zainstaluj Teraz.
Jeżeli nie mamy wybranej jeszcze konkretnej wtyczki to w tym miejscu można również zapoznać się z opcjami wtyczek, które zostały wyszukane. Jedyne co musisz zrobić to kliknąć w szczegóły.
Nie jest to jednak jedyna opcja dodawania nowych rozszerzeń.
Instalacja wtyczki wcześniej pobranej (z komputera)
Z pomocą CMS
Wtyczki możemy pobrać także bezpośrednio ze strony WordPress.org lub zakupić na jednej z wielu stron. W takim przypadku będziemy posiadali archiwum (np. zip) w którym będzie zapakowana wtyczka.
Do jej wgrania użyć możemy przycisku Wyślij wtyczkę na serwer. Mieści się w oknie obok napisu Dodaj wtyczkę u góry strony. Po przyciśnięciu przycisku otworzy się okno w którym wybieramy wtyczkę i importujemy na serwer.
Przez serwer ftp
Wtyczkę możemy również wgrać bezpośrednio na serwer FTP. Rozpakowaną wtyczkę wgrywamy w lokalizacji:
katalog-z-wordpressem/wp-content/plugins/
Aktywacja Wtyczki
Po zainstalowaniu wtyczki trzeba ją jeszcze aktywować. Aby tego dokonać trzeba być zalogowanym do WordPress. Następnie wchodzimy w zakładkę Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki
Odnajdujemy tam naszą wtyczkę i klikamy AKTYWUJ.
Jeśli proces się nie powiedzie na pewno pojawi się komunikat o przyczynie. Może być ona naprawdę różnorodna. Od błędu we wtyczce do np. braku innej wymaganej wtyczki.