Dodawanie nowych atrybutów do sklepu WooCommerce

Dzisiaj zajmiemy się dodawaniem atrybutów produktu do sklepu internetowego.

Pozostałe części

Co to jest atrybut?

Zaczniemy może od prostego pytania czyli po co nam są te „atrybuty” i co to właściwie jest? A więc atrybuty określają cechy, właściwości konkretnego produktu. Przykładowymi atrybutami są

  • kolor (np. niebieki, zielony)
  • rozmiar (36,48, L, M)
  • skład produktu (np. len, bawełna)

To oczywiście tylko przykłady, takich atrybutów może być o wiele więcej. To jakie będą nam potrzebne zależy jednak od tego co będzie oferował nasz sklep. W moim przypadku powyższe atrybuty są jak najbardziej na miejscu. Bo buduje sklep w którym będzie można nabyć odzież.

Dodajemy pierwszy atrybut produktu

Atrybuty znajdują się w panelu administracyjnym Produkty-> Atrybuty.

Po wejściu w nie otworzy się okno z dwoma kolumnami (poza lewą kolumną panelu administracyjnego). W pierwszej od lewej mamy możliwość dodawania nowych atrybutów w drugiej zaś mamy listę gotowych atrybutów. Jak widać na obrazku aktualnie nie ma, w sklepie żadnego atrybutu.

atrybuty w WooCommerce
atrybuty w WooCommerce

W związku z czym dodamy teraz nasz pierwszy atrybut. Będzie to kolor! Wy jednak możecie dodać inny bardziej wam przydatny. Nie muszę chyba zbytnio opisywać co należy wpisać w dane pole. Działa ono analogicznie jak inne elementy WordPress tego typu (np. kategoria, tagi)

dodawanie nowego atrybutu produktu  WooCommerce
dodawanie nowego atrybutu produktu WooCommerce

Dla każdego atrybutu możemy stosować 4 sposoby sortowania (czyli kolejności ustawiania właściwości).

Sortowanie w atrybucie

Po uzupełnieniu pul dodajemy nasz atrybut. Po zapisaniu pojawi się on w prawej kolumnie. Oczywiście w tym momencie nie posiada on, żadnych wartości. Nadaliśmy mu tylko nazwę. Dlatego teraz klikamy w „konfiguruj taksonomię” lub nazwę atrybutu.

Przenosimy się w tedy do prawie identycznej karty gdzie możemy dodawać wartości.

W moim przypadku to nazwy kolorów. Tak więc wpisuję kolory, które będą mi potrzebne np. czarny, niebieski. W sklepie, który aktualnie tworzę kolory oznaczane są numerami nie ma więc koloru białego tylko k1. Jednak jak coś takiego ogarnąć pokażę później.

Kiedy atrybut będzie gotowy będziemy mogli skorzystać z niego podczas dodawania lub edytowania produktów.

Dodawanie atrybutu z poziomu nowego produktu

Atrybuty możemy także dodawać podczas tworzenia nowego produktu. Nowy atrybut dodajemy w zakładce Atrybuty (w Danych produktu). W celu dodania nowego atrybuty wybieramy z rozwijanej listy opcję Nowy atrybut i klikamy Dodaj.

Otworzy się w tedy okno z możliwością dodania nowego atrybutu. Następnie tworzymy właściwości atrybutu. Kiedy wszystko będzie gotowe Zapisujemy atrybuty.

Wyświetlanie w sklepie

W zależności od tego jaki rodzaj produktu utworzymy atrybuty na karcie produktu w sklepie będą pokazywać się w różnych miejscach.

Jednym z takich miejsc znajduje jest karta Dodatkowe informacje. W tej karcie zobaczyć możemy wszystkie atrybuty produktu (niezależnie od wariantów) oraz ich wartości.