Dzisiaj zajmiemy się dodawaniem atrybutów produktu do sklepu internetowego.
Pozostałe części
- Instalacja WooCommerce – budujemy nasz własny sklep z WordPress
- Budujemy sklep internetowy z WooCommerce
- Dodawanie nowego produktu w WooCommerce cz. 1
- Dodawanie nowego produktu w WooCommerce cz. 2
- Dodawanie nowego produktu w WooCommerce cz. 3
- Dodawanie nowego produktu w WooCommerce cz. 4
- Zmiana orientacji tabów w sklepie Woocommerce na pionową
- Dodawanie nowych atrybutów do sklepu WooCommerce
- Zmieniamy wygląd wariantów z WooCommerce Variation Swatches
Co to jest atrybut?
Zaczniemy może od prostego pytania czyli po co nam są te „atrybuty” i co to właściwie jest? A więc atrybuty określają cechy, właściwości konkretnego produktu. Przykładowymi atrybutami są
- kolor (np. niebieki, zielony)
- rozmiar (36,48, L, M)
- skład produktu (np. len, bawełna)
To oczywiście tylko przykłady, takich atrybutów może być o wiele więcej. To jakie będą nam potrzebne zależy jednak od tego co będzie oferował nasz sklep. W moim przypadku powyższe atrybuty są jak najbardziej na miejscu. Bo buduje sklep w którym będzie można nabyć odzież.
Dodajemy pierwszy atrybut produktu
Atrybuty znajdują się w panelu administracyjnym Produkty-> Atrybuty.
Po wejściu w nie otworzy się okno z dwoma kolumnami (poza lewą kolumną panelu administracyjnego). W pierwszej od lewej mamy możliwość dodawania nowych atrybutów w drugiej zaś mamy listę gotowych atrybutów. Jak widać na obrazku aktualnie nie ma, w sklepie żadnego atrybutu.
W związku z czym dodamy teraz nasz pierwszy atrybut. Będzie to kolor! Wy jednak możecie dodać inny bardziej wam przydatny. Nie muszę chyba zbytnio opisywać co należy wpisać w dane pole. Działa ono analogicznie jak inne elementy WordPress tego typu (np. kategoria, tagi)
Dla każdego atrybutu możemy stosować 4 sposoby sortowania (czyli kolejności ustawiania właściwości).
Po uzupełnieniu pul dodajemy nasz atrybut. Po zapisaniu pojawi się on w prawej kolumnie. Oczywiście w tym momencie nie posiada on, żadnych wartości. Nadaliśmy mu tylko nazwę. Dlatego teraz klikamy w „konfiguruj taksonomię” lub nazwę atrybutu.
Przenosimy się w tedy do prawie identycznej karty gdzie możemy dodawać wartości.
W moim przypadku to nazwy kolorów. Tak więc wpisuję kolory, które będą mi potrzebne np. czarny, niebieski. W sklepie, który aktualnie tworzę kolory oznaczane są numerami nie ma więc koloru białego tylko k1. Jednak jak coś takiego ogarnąć pokażę później.
Kiedy atrybut będzie gotowy będziemy mogli skorzystać z niego podczas dodawania lub edytowania produktów.
Dodawanie atrybutu z poziomu nowego produktu
Atrybuty możemy także dodawać podczas tworzenia nowego produktu. Nowy atrybut dodajemy w zakładce Atrybuty (w Danych produktu). W celu dodania nowego atrybuty wybieramy z rozwijanej listy opcję Nowy atrybut i klikamy Dodaj.
Otworzy się w tedy okno z możliwością dodania nowego atrybutu. Następnie tworzymy właściwości atrybutu. Kiedy wszystko będzie gotowe Zapisujemy atrybuty.
Wyświetlanie w sklepie
W zależności od tego jaki rodzaj produktu utworzymy atrybuty na karcie produktu w sklepie będą pokazywać się w różnych miejscach.
Jednym z takich miejsc znajduje jest karta Dodatkowe informacje. W tej karcie zobaczyć możemy wszystkie atrybuty produktu (niezależnie od wariantów) oraz ich wartości.