Instalacja WooCommerce – budujemy nasz własny sklep z WordPress

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zajmiemy się dzisiaj instalacją WooCommerce w WordPress.

Części kursu

Instalacja WooCommerce

Skoro zdecydowaliście się zacząć ten „kurs” zakładam, że umiecie już zainstalować zwykłą wtyczkę w WordPress. W razie co na blogu znajdziecie krótki opis tego procesu.

WooCommerce instalacja
WooCommerce w bazie

Po zainstalowaniu wtyczki klikamy w przycisk aktywuj i następnie postępujemy zgodnie z krokami konfiguracja. W ten sposób może nie zaoszczędzimy czasu, ale będziemy mogli nieco poznać działanie tworzonego przez nas sklepu.

WooCommerce instalacja
WooCommerce instalacja

Na pierwszej karcie – „Ustawienia sklepu” zaczynamy od wybierania rynku na którym będziemy chcieli sprzedawać. W moim przypadku będzie to rynek Polski.

WooCommerce instalacja wybór kraju
WooCommerce instalacja wybór kraju

Wprowadzamy także informacje o lokalizacji naszego sklepu. Wiem, że to dziwnie brzmi bo niezakładany lokalnego tylko internetowy jednak musimy uzupełnić to pole.

Najlepiej wpisać adres na jaki chcemy otrzymywać w przyszłości korespondencję lub ten na który zarejestrowaliśmy firmę.

Ustalamy tutaj również walutę jaką będzie obsługiwał nasz sklep oraz jakie produkty będziemy sprzedawać. Prawdziwe czy wirtualne!

Poniżej znajduje się pole z zapytaniem czy chcemy pomóc usprawnić działanie wtyczki poprzez udostępnienie danych. Warto przeczytać co dokładne jest tam napisane. Jeśli nie wyrażamy zgody – wystarczy odznaczyć pole.

Na koniec klikamy przycisk „Startujemy” i przechodzimy do kolejnej karty czyli Płatności!

Od razu możemy skonfigurować nasz sklep z PayPal, ale to nie jedyna opcja jaką nam tu jest oferowana. Poniżej znajduje się rozwijane pole „zbieraj płatności od klientów w trybie offline”.

Możemy tutaj włączyć opcje takie jak „Tradycyjna płatność”, „Przelew bankowy” czy „za pobraniem”. Tylko od nas zależy na co się zdecydujemy.

Kolejna karta to Wysyłka. Konfigurujemy tutaj podstawowe koszty wysyłki (dla płaskiej stawki). Jak widać nie mamy tu za dużo opcji. W celu ich dodania możemy skorzystać z dodatkowych rozszerzeń.

Teraz nie będę ich instalować zajmę się tym później, kiedy będę już wiedziała jakie mam konkretne stawki.

Następna karta to rekomendowane dodatki do WooCommerce. Ich zadaniem jest usprawnienie pracy sklepu. Znajdują się wśród nich gotowy motyw do sklepu, automatyczne stawki podatkowe, wtyczka zajmująca się wysyłką e-mail.

WooCommerce
WooCommerce

Jeżeli nie chcemy ich instalować wystarczy te opcje odznaczyć. Nie mniej jednak dwie ostatnie mogą być bardzo przydatne, podczas prowadzenia sklepu.

Teraz konfigurator zaproponuje nam dodanie Jetpack. Muszę przyznać że to dość użyteczna wtyczka. Dzięki jej dodaniu zyskujemy min. Statystyki do sklepu lub możliwość promocji produktów.

WooCommerce
WooCommerce integracja z Jetpack

Już prawie przed nami koniec wstępnej konfiguracji. Została nam jeszcze jedna karta gdzie mamy proponowane dodanie pierwszego produktu.

WooCommerce
WooCommerce

Na tej stronie znajdziemy kilka ciekawych opcji jak chociaż by link do poradnika wideo czy możliwość rejestracji do newslettera. Takie dodatki mogą się okazać bardzo przydatne szczególnie jeśli nigdy nie prowadziliśmy do tej pory sklepu.

W tym momencie możemy już zacząć prowadzić nasz sklep!